Nik ich nechce a všetci vám ich dávajú(smutný príbeh euromincičiek)

Autor: Matúš Soták | 27.2.2009 o 17:38 | Karma článku: 7,88 | Prečítané:  2850x

Keďže prevažnú časť roka operujem s českými korunami (buď ich kurzu trh milosrdný), vcelku si užívam návštev Slovenska. Pivo za euro, noviny za štyridsať centov, lístok za euroštyridsaťpäť a verejné WC za dvadsať. Vyteším sa, aké pekné to mince máme a hádam z akej krajiny môže byť tá jedna cudzia medzi desiatimi.

 wikimedia.org (modified by author)

Keď som bol malý, hrávali sme s bratom karty o peniaze. Kým nám to nezatrhli. Mali sme zbierku všakovakých drobákov, a jedno z hráčských vzrušení bolo, keď ste prinútili toho druhého rozmieňať veľkú mincu. Ďalším bolo keď ste mali (vtedy nové) mince pekne naukladané. A kôpky nesmeli kaziť haliere. Preto sme sa ich vždy zbavovali, a hnevali sa, keď jeden poctivo dával peknú lesklú dvojkorunu a druhý škaredé 50- či dokonca 20- a 10- halierniky. Taká výhra vás ani netešila. Boli ste rád, že ste ich vyhrali a mohli stiahnuť z obehu, ale po chvíli ste sa ich radšej zbavili, aby "nekazili dojem" na kôpke. A takto kolovali halierníky namiesto korún a dvojkorún každú hru. Chceli sme mať pekné celé, a väčšinu času sme manipulovali aj tak s haliermi. A pritom stačilo tie štyri 50halierníky na začiatku vylúčiť. Alebo používať len v nutnosti.

Boli to pravda detské časy. No naposledy behom troch hodín sa mi stalo: kupoval som noviny a z 50 centov mi vydali dve 5centovky, kupoval som lístok za 1,45€ a vydali mi 50 a 2+2+1 zbierku centomincičiek, ktoré predomnou venovala šoférovi slečna. A na verejnom WC na košickej stanici mi z 50centovky vydali 10+10+5+2+2+1.
A tak som do Prahy dovliekol desať deka bronzu, za ktoré sa nedá v ČR kúpiť pivo.

Takže, uľahčime si €-manipuláciu. Dám vám dám niekoľko dobre mienených rád (aby ste mi nabudúce dávali slušné, zlatisté centáče):

V prvom rade si uvedomme, že príliš veľa malých mincí funguje v obehu aj vďaka psychologickej slučke: Neviem narýchlo nájsť správne malé mince, preto si ich vždy nechám vydať z väčšej celej sumy. Hromadia sa. Snažím sa ich zbaviť, keď mám čas si sumu pripraviť (malé, známe sumy, obyčajne okrúhle: noviny, lístok, predpripravený výdavok). Tu je však kameň úrazu. Používam ich keď platím okrúhle sumy (viz. vyššie holka kupujúca lístok a šofér vydavajúci výdavok). Ale musím sa ich zbaviť! A v obchode, kde neviem predpokladať výslednú sumu, ich narýchlo hľadať nechcem/neviem. Takto sú aj obchodníci nútení mať väčšiu zásobu najdrobnejších mincí a púšťať ich do obehu. Nakoniec sme všetci preeurocentovaní a nejde z toho von.

Takže 3 eurocentovské rady:

Neberte 1-centovky. Darujte ich tomu, kto vás obsluhuje. Môžete namietať, že sa toho môže nazbierať aj na niekoľko eur ročne. Asi áno. Ale stojí to za to? V Čechách to už polroka funguje bez 50halernikov a nikto sa necíti okrádaný (zaokruhľovanie funguje aj vo váš prospech) a manipulácia je ďaleko pohodlnejšia.

Snažte sa (1), 2 a 5 -centovky míňať výhradne vtedy, keď je na to príhodná, neokrúhla suma (ak je problém ich rozoznávať, noste ich oddelene vo vrecku a vytiahnite pri platení).

Neplaťte nimi okrúhle sumy. To je dôležité. Samozrejme, čím menej ľudí toto pravidlo dodržuje, tým viac sa mince hromadia práve tým, ktorí sa to dodržiavať snažia. Ale nejak z tej sľučky treba von :)

 

Hm.. veď je to vlastne celkom jednoduché :-) Pridajte sa dodržiavaním 3 eurocentovských pravidiel! Spohodlňte si život, a majte pekné, zlatisto sa lesknúce euromešce!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mimovládky sa ozývajú, že Bránik ich obral o peniaze

Známy bloger tvrdí, že ide o pomstu ľudí, ktorých si znepriatelil.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Málokto sa vie nedohodnúť ako Matovič

Mikloško pôjde opäť až do konca.


Už ste čítali?